Pracownicy i członkowie Rosyjskiej Akademii Nauk zwrócili się do ministerstwa zdrowia o uznanie nowej klasy leków. (…)
Twórca nowej klasy preparatów, członek-korepondent RAN Oleg Epsztejn opowiedział o odkryciu zjawiska fizycznego, które otrzymało nazwę „reliz-aktywności”.
– Ten termin odzwierciedla pojawienie się, uwolnienie (release) aktywności w procesie wielokrotnego zmniejszania stężenia. W rezultacie substancja nie znika całkowicie, lecz przechodzi w inną formę fizyczną – reliz-aktywną formę substancji, własności której nie zależą od tego, czy w roztworze są obecne cząsteczki pierwotnej substancji, czy też nie. Ta aktywność jest związana z rozpuszczalnikiem, a preparaty wyprodukowane w takiej technologii nazywają się reliz-aktywnymi. – powiedział on.
[Na specjalnie zorganizowanej konferencji naukowcy z RAN] szczegółowo omówili odkrycie leków reliz-aktywnych, mechanizm ich działania, a także wyniki zastosowań klinicznych w takich dziedzinach medycyny jak gastroenterologia, neurologia, urologia, endokrynologia, pulmonologia i leczenie zakażeń. Praktycznie wszyscy mówcy podkreślali ważność tego, że wynalazek to produkt krajowy.
Naukowcy w dziedzinie neurobiologii, chemii, fizjologii zaznaczyli, że w badaniach przedklinicznych działanie wszystkich leków w formie reliz-aktywnej zostało potwierdzone standardowymi metodami przyjętymi w medycynie opartej na dowodach. Dość głęboko przebadano ich bezpieczeństwo.
(…) W wyniku konferencji jej uczestnicy przyjęli rezolucję, w której zarekomendowali uznanie badań naukowych w dziedzinie analizy i wytwarzania celowanych leków reliz-aktywnych za strategicznie ważne, zalecili też kontynuację badań i wdrożeń. Ponadto, uczestnicy poprosili prezydium RAN, by zwróciło się do ministerstwa zdrowia z propozycją opracowania wymagań regulacyjnych dla innowacyjnych celowanych leków reliz-aktywnych, i w razie potrzeby o wystąpienie z inicjatywą wprowadzenia zmian do ustawy federalnej „O obrocie środkami leczniczymi”.
Jest to tłumaczenie fragmentów artykułu https://lenta.ru/news/2017/12/07/lekarstva_ran/