Cudowny nawóz leczy sklerozę wody

Nasz czytelnik Tomek Jasinski pisze: „Szukając w internecie nawozu do zasilenia trawnika trafiłem na coś takiego.”

Reklama cudownego nawozu Nano-Gro twierdzi:

Woda nie stanowi jedynie sumy anionów OH i kationów H, ale tworzy również trójwymiarowe struktury (klastry) zbudowane z wiązań wodorowych dookoła każdej rozpuszczonej cząsteczki. Klastry te przenoszą informacje o związkach chemicznych zastosowanych w trakcie stopniowego rozpuszczania i stanowią sygnał dla odpowiednich genów.

Rzeczywiście, istnieje coś takiego jak wiązanie wodorowe. Jest ono stosunkowo słabe. Występuje nie tylko między cząsteczkami wody, ale też np. między segmentami łańcuchów białkowych (również DNA), odpowiadając za ich kształt przestrzenny (tzw. konformację). Autor tej reklamy musiał przeczytać Wikipedię – wiązania wodorowe? DNA?  – i poczuć, że gdzieś dzwoni, nie wiadomo tylko, w którym kościele…

Całkowicie wyssany z palca jest pomysł, że klastry cząsteczek wody obecne w butelce miałyby wchodzić w nienaruszonym stanie do żywych komórek i tam wpływać na ekspresję genów. Klastry wody trzymają się kupy dość słabo. Aby wejść do komórki, woda musi zostać przepompowana przez specjalne kanały w błonie komórkowej. Niemożliwe jest przygotować klastry wody wiele godzin wcześniej – ba, jeszcze je „zaprogramować”, żeby coś robiły (niby jak?!) – i żeby ostały się po przepompowaniu do komórki i zareagowały z dokładnie określonym fragmentem DNA. To wszystko pseudo-naukowy bełkot.

Zwróćcie uwagę na ten wspaniały wykres dobroczynnego działania klastrów wody na roślinę! 😉

Lecz producenci cudownego nawozu idą dalej:

Ponieważ sama pamięć wody jest krótka, opracowana została technologia – AGRO NONOTECHNOLOGY™ – w której raz przekształcone (o zmienionej strukturze) klastry wody umieszczane są w „osłonkach” – nośnikach Nano-Gro® (takich jak alkohol lub inne podobne ciecze lub substancje stałe rozpuszczalne w wodzie).

„Tak przypuszczałem, nawet zwykła woda może cierpieć na sklerozę, co na to homeopaci?” – Komentuje nasz czytelnik.

Więcej o prawdzie i mitach związanych ze strukturą wody można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s