Einstein i energia z orgazmu

Spotkali się w Princeton. Rozmawiali cztery godziny. Einstein przyznał, że byłaby to "bomba" w fizyce. Orgon – nowy typ energii, mający przejawiać się zwłaszcza w orgazmie – zrobiłby rewolucję w światowej energetyce.

Znany nam Wilhelm Reich, "odkrywca" orgonu, napisał do Einsteina z prośbą o spotkanie i przedyskutowanie odkrycia. Orgon miał być rzekomo nowym typem energii, przejawiającym się zwłaszcza w orgazmie. 13 stycznia 1941 obaj panowie spotkali się w Princeton. Rozmawiali przez cztery godziny. Einstein zgodził się przetestować akumulator orgonowy, który Reich skonstruował ze stalowej klatki Faradaya i izolowanej z zewnątrz drewnem i papierem.

Einstein przyznał, że jeśli – jak sugerował Reich – temperatura obiektu wzrośnie bez źródła ciepła, byłaby to "bomba" w fizyce. Taki zadziwiający efekt pozwoliłby na zbudowanie perpetuum mobile, które narusza prawa termodynamiki.

Podczas drugiego spotkania Reich wyposażył Einsteina w mały akumulator orgonowy. Fizyk wykonał w swojej piwnicy serię eksperymentów, w których mierzył temperaturę nad, wewnątrz i obok urządzenia. Rozebrał je również z izolacji, aby porównać temperatury. Próbując odtworzyć wyniki Reicha, Einstein zaobserwował wewnątrz klatki wyższą temperaturę, co według Reicha miało świadczyć o działaniu nowej formy energii. Jednak jeden z asystentów Einsteina zwrócił uwagę, że temperatura przy podłodze jest niższa niż pod sufitem. Idąc za tą sugestią, Einstein zmodyfikował eksperyment i w rezultacie przekonał się, że zjawisko wynikało tylko z nierównomiernego rozkładu temperatury w pomieszczeniu.

Odpisał Reichowi, opisując swe doświadczenia i życząc mu, aby rozwinął w sobie bardziej sceptyczne podejście.

Źródło: angielska Wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s